headerother

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY


Je k cestě na Kubu třeba vízum?  Pokud ano, co potřebuji k jeho vyřízení ?

Ano, vízum je na Kubu nutné. Turistické vízum (někdy též turistická karta) je kartička, která se vkládá do pasu. Skládá se ze dvou částí. Jednu z nich Vám imigrační úředník odebere při vstupu na Kubu, druhou půlku při odletu zpět. Vízum je možné získat na kubánské ambasádě (750 Kč), anebo Vám ho na požádání korespondečně zařídí naše společnost (800 Kč včetně poštovného v rámci ČR). Platnost turistického víza je 30 dní (lze prodloužit přímo na Kubě) a cesta se musí uskutečnit do 180 dnů od jeho vydání. Pro vyřízení víza na ambasádě potřebujete pas platný alespoň 6 měsíců po plánovaném ukončení Vaší dovolené. V případě naší společnosti postačí nascanovaná identifikační dvoustrana Vašeho pasu (t.j. ta dvoustrana, kde je Vaše jméno a fotografie). Na turistické vízum nelze uskutečňovat pracovní a novinářské cesty. On-line formulář žádosti o vízum naleznete ZDE

Jaká je na Kubě používaná měna?

Od 1.1. 2021 se na Kubě používá pouze jedna měna, a sice kubánské peso (CUP). Orientačně se dá říci, že 1 CUP = 1 Kč. Dřívě používaná paralelní měna, kubánské peso konvertibilní (CUC), byla zrušena. Jiné měny než CUC se při nákupu de facto použít nedají, ale lze je v bance směnit - t.č. s výjimkou USD. USD nelze směnit ani ve směnárně ani v bance.

Dají se na Kubě používat platební karty ?

Ve velkých městech lze použít karty jak při placení v hotelích, tak i při výběrech z bankomatů. Bankomaty fungují většinou, nikoli však vždy. Pozor - nelze však používat karty vydané americkými bankami ani jejich českými dcerami (např. CITIBANK, MONETA či ING), které jsou americkou stranou pro použití na Kubě blokovány. Občas bývají potíže s kartami  MASTERCARD / EUROCARD, VISA většinou bez problémů. I když se situace s kartami neustále zlepšuje, cash je holt cash... Jednou z mála oblastí, kde však karty fungují (mimo těch amerických) bez problémů a kde je doporučujeme maximálně využít, jsou kubánské autopůjčovny.

Fungují na Kubě mobilní telefony?

Ano, všichni tuzemští operátoři zde mají roamingového partnera. Signál je, s výjimkou odlehlých míst, všude. Často se ovšem stává, že místní gsm překladače chybně převedou idintifikaci volajícího, takže se Vám na display telefonu objeví např. vtipná hláška "142 volá". Proto je lepší s domovinou komunikovat pomocí sms, kde se tento problém nevyskytuje.

Funguje na Kubě mobilní internet ?

Ne, mobilní internet (datová síť) na Kubě prozatím neexistuje. To m.j. znamená, že do Vašeho telefonu zde nejdou stahovat emaily, nejde odesílat MMS a ani nebude fungovat on-line navigace. Kupodivu člověk zjistí, že i bez těchto výdobytků civilizace je možno přežít - a dokonce si svůj čas ještě více užít. K internetu se na Kubě člověk nejsnadněji dostane v hotelu, kde mívají jeden dva počítače s pevným (vždy placeným) připojením. Lepší hotely a sem tam i střediska zdejší telekomunikační společnosti ETECSA poskytují i wifi (vždy placené).

Stačí mi pro návštěvu Kuby angličtina, nebo musím umět španělsky?

Veškerý personál pracující v turistickém ruchu (hotely, turističtí průvodci apod.) mluví anglicky. Pokud se hodláte na Kubě pohybovat "na vlastní pěst", můžete se však dostat do situace, kdy s angličtinou nevystačíte. Kdo umí španělsky, je bez problémů.

Je na Kubě bezpečno ?

Zatím ano. Podobně jako u jiných států s autoritativním režimem se i zde všude na veřejnosti pohybuje velké množství policistů v uniformách i bez nich, hotely navíc mívají svoji vlastní funkční ochranku. Pokud se člověk nebude pohybovat v rizikové zóně (např. prostituce), je riziko kriminality minimální.

V případě jakýchkoli dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat - viz níže, pomůžeme rádi.

Kuba

Kuba je krásná a šťavnatá země s pohnutou minulostí a velkými očekáváními budoucnosti 

Více o Kubě

Potápění na Kubě

Týden na lodi obklopeni žraloky ? Anebo raději potápěčskou pohodičku all incl. hotelu ?

Více potápění

Cestovní služby

Vnitrostátní letenky, víza, pronájmy aut, transfery, golf, služební cesty, stovky hotelů...

Více o cestování

Chcete poslat nabídku ?

Potřebujete poradit ?

Napište nám

info@divingincuba.cz

+420 774 832 315-6