headerother

ISLA de la JUVENTUD - zapomenutá legenda

ISLA de la JUVENTUD (Ostrov mládí)

 

v předrevolučních časech známý jako Isla de Pinos (Borovicový ostrov), někdy též Isla de los Piratas (Ostrov pirátů) či Isla del Tesoro (Ostrov pokladů) - často taky jen "La Isla" -  je největším kubánským ostrovem (2 200 km čtverečních) s velmi barvitou historií. Byl objeven Kryštofem Kolumbem při jeho druhé plavbě do Nového Světa v roce 1494, ale pro svoje divoké skalnaté pobřeží kolonizátory nikterak nezaujal. Zato však zaujal piráty (Francis Drake, Henry Morgan, John Hawkins, John Rackham & spol.), kteří zde svou prosperující živnost provozovali až do poloviny 19.století (více o Kubě a pirátech z Karibníku ZDE). A byl to právě tento ostrov, který inspiroval Roberta Luise Stevensona k románu Ostrov pokladů, mnohokráte zfilmovanému.

Jižní část ostrova je uzavřená a střežena vojáky. Vstup je sem možný pouze na speciální povolení a s určeným průvodcem; část ostrova je veřejnosti nepřístupná zcela - a to bez možnosti výjimky. Důvodem této ochrany jsou prý zdejší vzácné ekosystémy.

 
historia islav

ISLA de los PIRATAS

Největší potápěčské poklady se nacházejí při jihozápadním výběžku ostrova - v rezervaci Punta Francés. Další zajímavou potápěčskou oblastí je pohřebiště karibských lodí - zrádná mělčina Los Barcos Hundidos a poněkud vzdálenější oblast Los Indios - s úchvatnými stěnami a korálovými formacemi.

islav
isla georgianav

ISLA de la JUVENTUD

 

Jelikož po dlouhá desetiletí byl jedinou základnou pro zdejší ponory legendární Hotel Colony (dnes již lehce zkorodovaný), občas se i celá zdejší potápěčská oblast označuje jako El Colony.   

 

thumb isla dive1v
isla divingmapv

ISLA del TESORO

 

Při jihozápadním pobřeží ostrova (v úseku mezi Punta Francés a Punta Pedernales) se nachází více než pět desítek potápěčských lokalit : mělkých útesů, hlubokých stěn, jeskyní i vraků.

Je zde k vidění řada zajímavých hlubokých stěn a vraků
Korálový útes Punta Francés, foto Manuel Carmenate Zdejší útesy jsou tvořeny klasickými karibskými korály, houbami a gorgoniemi. Tvoří domov celé řadě rybích druhů, jejichž složení se mění místo od místa.  Korálový útes Punta Francés, foto Manuel Carmenate
Zdejšími útesy proplouvají nesčetná hejna chňapalů a chrochtalů, foto Manuel Carmenate

Skladba rybího osazenstva se mění místo od místa, takže na jednom místě můžeme potkat hejna kranasů, chňapalů a chrochtalů

Zdejšími útesy proplouvají nesčetná hejna chňapalů a chrochtalů, foto Manuel Carmenate
Zdejšími útesy proplouvají nesčetná hejna chňapalů a chrochtalů, foto Manuel Carmenate

 

A o kus dál zase  třeba hejna tarponů, netopýrníků (čabrak atlantských) či jiných ryb.

 

Hejno čabrak atlantských, foto Kadu Pinheiro
Zdejšími útesy proplouvají nesčetná hejna chňapalů a chrochtalů, foto Manuel Carmenate

Často zde jsou k vidění velcí kanicové, barakudy, rejnoci, želvy a s trochou štěstí zde potkáme i žraloky.

Trnucha americká, foto Kadu Pinheiro 2014
Nenápadná krása makrosvěta

 

A stejně jako jinde záleží i tady na Isle na tom, jak se kdo umí dívat. Kdo jednou odhalí nenápadnou krásu makrosvěta, často ztrácí zájem o vše ostatní.

 

I makrosvět má pod zdejší hladinou svoji poezii. Foto Manuel Carmenate (c) 2016
isla georgianav

 

Na téměř liduprázdných plážích dnes vládne ospalá pohoda

 

isla playav
isla georgianav

 

Ale ne vždy tu vládla ospalá pohodička jako dnes. Od koloniálních dob až do roku 1967 sloužil ostrov i jako kombinace vězení a vyhanství pro režimu nepohodlné osoby. Za španělské nadvlády tu byl uvězněn např. José Martí a po nezdařeném útoku na kasárna Moncada i Fidel a Raul Castrové. Dnes je z obávaného vězení atrakce pro turisty. 

Obávané vězení Modelo Presidio bylo zrušeno až v roce 1967
     

Málo se ví, že do roku 1959 žil ostrov z produkce citrusů a mramoru a že většina zdejší půdy patřila americkým vlastníkům (např. současný hotel El Colony byl postaven jako luxusní Hilton s kasínem právě pro bohaté Američany). Přestože ze všeho nejvíc dnes připomíná "Zapomenutý ostrov", určitě to nevydrží na věky a dřív nebo později bude americký vliv nejspíš obnoven.  Nenechte si proto ujít průzkumnou misi 3. - 14.6. 2018 s českým průvodcem a deseti ponory na Isla de la Juventud - nabídka za 1 340 EURO ke stažení ZDE

Kuba

Kuba je krásná a šťavnatá země s pohnutou minulostí a velkými očekáváními budoucnosti 

Více o Kubě

Potápění na Kubě

Týden na lodi obklopeni žraloky ? Anebo raději potápěčskou pohodičku all incl. hotelu ?

Více potápění

Cestovní služby

Vnitrostátní letenky, víza, pronájmy aut, transfery, golf, služební cesty, stovky hotelů...

Více o cestování

Chcete poslat nabídku ?

Potřebujete poradit ?

Napište nám

info@divingincuba.cz

+420 774 832 315-6