headerother

Vlajka Kuby

HAVANA

havana1v

1519 - 2019

Když v listopadu 1519 Diego Velásques založil osadu San Cristobal de la Havana, zcela jistě netušil, že se toto město během pár desítek let stane nejvýznamnějším městem obou amerických kontinentů. Výhodná poloha poblíž hluboké a úzké zátoky (budoucí havanský přístav) a příznivé mořské proudy byly rozhodujícími okolnostmi, pro které se v roce 1553 Havana stala hlavním městem nejen Kuby, ale celého Nového světa. Stala se sídlem guvernéra a seřadištěm lodí (tzv. hlavním přístavem – Puerto Principal) plujících s ozbrojeným doprovodem do Španělska s nákladem zlata a stříbra ze španělských kolonií v Americe. V dalších staletích, kdy Kuba byla největším světovým dodavatelem cukru, město bohatlo zejména z obchodu s touto komoditou. Ve Staré Havaně, jež nabízí nespočetně mnoho kulturních a historických památek, může návštěvník obdivovat honosná náměstí, obklopená hrady, paláci a panskými sídly, které dnes slouží především jako hotely a rozmanité galerie či muzea. Po procházce Starou Havanou však sami brzy zjistíte, že nejen tato náměstí, ale celé město působí jako obrovské muzeum pod širým nebem, ze kterého dýchá atmosféra dávné minulosti.

 
havana3v

Jedním z nejkrásnějších historických náměstí je Plaza de la Catedral. Chrám dominující náměstí, začali stavět roku 1748 jezuité, dokončen byl španělskou koloniální vládou v r. 1789. Do roku 1898 tu byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Na náměstí se dále nachází Museo de Arte Colonial s expozicí z koloniální éry.

havana2v
havana4v

Nepřehlédnutelnou dominantou Havany je Capitolio, o něco větší bratr Capitolu ve Washingtonu. Postaven byl v letech 1912-1929 jako sídlo kubánského dvoukomorového kongresu (senátu a sněmovny reprezentantů). Vstup do Capitolia střeží dvě velké bronzové sochy, představující Práci a Ctnost. Poněkud symbolicky se po vítězství revoluce z budovy kongresu stalo muzeum.

capitoliov
havana6v

Vedle nepřeberných historických skvostů fascinuje Havana životem, který přes den tepe jejími ulicemi. Pojem "karibský kolorit" se jen těžko popisuje - to chce prostě zažít.

havana5v
havana7v

A co teprve v noci... Nejslavnější havanský noční klub TROPICANA ve čtvrti Buena Vista je symbolem předrevoluční Kuby. Poprvé byl otevřen na Silvestra 1939 a od té doby se zde konají proslulé kabarety se skvělými akrobaty a ještě skvělejšími tanečnicemi. Přes vysokou cenu vstupenek (okolo 80 EURO, v ceně je kromě vstupného lahev rumu, doutník a malé občerstvení) bývá většinou vyprodáno. Včasná rezervace nutná (můžete např. online ZDE).

havana8
havana10v

Kouzlu Havany neodolala ani americká mafie, a tak se zde ve čtyřicátých letech minulého století usídlily "rodiny" zvučných jmen : Charles "Lucky" Luciano, Meyer Lansky, Al Capone, Amleto Battisti Lora, Santo Trafficante a Don Amadeo Barletta. V hotelích Nacional de Cuba, Sevilla, Capri a Riviera v té době vznikla kasína světového formátu, hemžilo se to tu příjemnými děvčaty, mojito a cuba libre tekly proudem.  

havana9v
havana11v

Havana samozřejmě nepřitahovala jenom hříšníky, ale i duše osvícené - třeba Ernesta Hemingwaye, který zde prožil více než dvacet let svého života. A právě zde vznikla jeho nesmrtelná díla - romány "Komu zvoní hrana" a Nobelovou cenou ověnčený "Stařec a moře". Inspiraci čerpal m.j. ve svých oblíbených barech La Bodeguita del Medio a El Floridita. Hemingwayovým okřídleným úslovím bylo "Mé mojito v Bodeguitě, mé daiqurí ve Floriditě ".

  havana12v
havana10v

Chcete se o Havaně dozvědět víc ?  

Havana ve třicátých letech minulého století :

HAVANA - FOTOGALERIE 

Pojďte se podívat

Havana dnes :

AKTUÁLNÍ POČASÍ V HAVANĚ

Malý tip závěrem : mezi nejoblíbenější hotely našich klientů v Havaně patří Acuario***all incl.,  Copacabana***, Panorama**** a Parque Central*****

Kuba

Kuba je krásná a šťavnatá země s pohnutou minulostí a velkými očekáváními budoucnosti 

Více o Kubě

Potápění na Kubě

Týden na lodi obklopeni žraloky ? Anebo raději potápěčskou pohodičku all incl. hotelu ?

Více potápění

Cestovní služby

Vnitrostátní letenky, víza, pronájmy aut, transfery, golf, služební cesty, stovky hotelů...

Více o cestování

Chcete poslat nabídku ?

Potřebujete poradit ?

Napište nám

info@divingincuba.cz

+420 774 832 315-6