Jardines de la Reina je název souostroví 50 mil jižně od Kuby a 80 mil severně od Kajmanských ostrovů. V překladu znamená Královniny zahrady a pochází od Kryštofa Kolumba, který je v roce 1492 objevil a pojmenoval na počest španělské královny Isabely Kastilské. Souostroví, které bývá někdy označováno jako GALAPÁGY KARIBIKU, se skládá celkem z 230 ostrůvků a je zhruba 150 mil dlouhé.V roce 1996 zde byla vyhlášena mořská rezervace, která je dnes nejrozsáhlejším chráněným územím v celém Karibském moři. Jedná se o zcela uzavřenou oblast - počet trvale bydlících obyvatel nula, zakázaný komerční rybolov, jediná povolená základna, vstup pouze se speciálním povolením a přísně limitovaným počtem návštěvníků. Podrobné info o základně, možnostech ubytování a flotile AVALON najdete ZDE.
Díky uzavřenosti oblasti zde máme možnost vidět Karibik, jaký býval za časů Kryštofa Kolumba : neponičené útesy plné života, široko daleko žádní další potápěči, jen vy a moře. Z velmi intimní vzdálenosti se zde v hloubkách 15 - 30 m můžeme bezpečně kochat žraloky karibskými 1,5-3 m velkými, u hladiny s jejich o něco většími příbuznými žraloky hedvábnými, a kdo má štěstí, může zde narazit i na žraloky velrybí 7 - 12 m velké.
Žralok karibský, odborně též Perézův (Carcharhinus perezi). Tito krásní tvorové dosahují velkosti do 3 m a hmotnosti do 60 kg. Při ponorech máme běžně příležitost být od něj 50 cm a blíž, takže můžeme pozorovat i jeho oční blánu (něco jako naše víčko), kterou si chrání oči v okamžiku útoku na svou rybí oběť. Navenek to vypadá, jakoby při jídle labužnicky zavíral oči.
Druhým nejčastějším žralokem na Jardines de la Reina je žralok hedvábný(Carcharhinus falciformis). Na rozdíl od karibských žraloků tráví čas nejraději blízko hladiny, takže se s nimi ponejvíce setkáváme na začátku a na konci ponoru, kdy nám zpestřují bezpečnostní zastávky (ze kterých se pak nikomu nechce).
Žralok velrybí, zvaný whaleshark (Rhincodon typus), je největším současně žijícím druhem žraloků. Dosahuje průměrné velikosti okolo sedmi metrů a živí se planktonem a malými rybami. Souostrovím Jardines de la Reina proplouvají velrybáci v letním období a na přelomu listopadu a prosince.
Největším tvorem, jaký byl doposud v souostroví Jardines de la Reina spatřen, bylo 10 m velké mládě vorvaně obrovského(Physeter sp.) čekající na hladině na své rodiče. Dospělí vorvani se - jak známo - za potravou (obří chobotnice) potápějí až do kilometrových hloubek, přičemž umí zadržet dech až na 45 minut.
Žralok vouskatý, zvaný též "chůva" (Ginglymostoma cirratum), je nočním dravcem, takže při denních ponorech ho zde potkáváme nejčastěji spícího a ukrytého někde na dně. Živí se pomalými živočichy žijícími na dně - langustami, plži, mlži, chobotnicemi, olihněmi, kostnatými rybami a rejnoky. V souboji o potravu umí hravě překonat i karibské žraloky.
S trochou štěstí si na některých zdejších lokalitách můžete na závěr ponoru zašnorchlovat s mládětem krokodýla amerického(Crocodylus acutus). Musíte však být velmi obezřetní, neboť tato mláďata jsou plachá stvoření a při vyrušení hned prchají. V dospělosti dosahují průměrné délky 4 m, přičemž do vody doporučujeme chodit jen s krokodýlem menším než 2 m.
JARDINES de la REINA
Kromě ponorů se žraloky patří k vychutnávkovým zážitkům setkání s místními obrovitými kanici (zde se jim říká jewfish(Epinephelus Itajara), vážícím okolo 200 kg. Kromě těchto obrů se zde můžete setkat s nádhernými tarpony atlantskými (Megalops sp.).
...odpočívajícími rejnoky(Dasyatis americana) a další klasikou Karibiku, jako např. želvami, zelenými murénami, barakudami a spoustou další havěti. Lokality jsou zde dvou typů : hlubší útesy, kam se chodí zejména za karibskými žraloky, a mělké korálové útesy - zahrádky.
Zdejší mělké útesy jsou tvořeny hlavně mozkovníky, větevníky, gorgóniemi a velkými, pro Karibik typickými hubami. Mezi tímto porostem se prohánějí hejna chňapalů, chrochtalů a dalších korálových rybek vytvářejíce místy úžasné "rybí polívky".
Při úpatí těchto mělkých riffů můžeme nad písčitým dnem pozorovat želvy, rejnoky či největší mořské šneky současnosti - křídlatce velké (Strombus giga - pozor, chráněný druh. Pokud Vám celníci najdou jeho ulitu v zavazadle, je zaděláno na velký problém).
Operačním centrem všeho dění na Jardines de la Reina je dnes plovoucí hotel MY AVALON IV, zvaný též Nová Tortuga. Pojme až 40 potápěčů, kteří zde mají k dispozici 4 potápěčské čluny. Denní režim zpravidla vypadá tak, že nejprve se dávají jeden až dva hlubší ponory a třetí ponor relaxujeme na nějaké mělké zahrádce.
Díky přísné ochraně národního parku Jardines de la Reina a silně regulovanému vstupu návštěvníků to zde vypadá skoro stejně jako za časů Kryštofa Kolumba. Jen vy a moře !
Už jste někdy dostali 100% žraločí záruku ? My Vám ji dáme. Pokud byste při potápění na Jardines de la Reina nenarazili na žraloka, vrátí Vám AVALONS veškeré peníze, které jste do své dovolené investovali - včetně letenky či útraty na barech...
CENY platné pro období do 1.10. 2023 do 31.5. 2024