headerother

Zátoka Sviní

Zátoka Sviní (Bay of Pigs, Bahía de Cochinos) je místo proslavené neúspěšným pokusem CIA a kubánského exilu o invazi a následné svržení Castrovy vlády v dubnu 1961. To bylo kdysi a dnes tyto události připomíná místní muzeum. Potápěčsky je tato lokalita známá především jeskyněmi se smíšenou vodou (nahoře sladká, pod 10 m slaná mořská) a krásnými stěnami v moři u místa zvaného Punta Perdis (v místní restauraci mají speciality z krokodýlího masa). Zátoka Sviní je hluboce zaříznutou zátokou (cca 20 km), chráněnou od příbojových vln a proto charakteristická stabilně výbornou viditelností. Potápění je zde možné prostřednictvím dvou základen : Playa Larga a Playa Girón. Vzhledem k trvale vhodným podmínkám pro potápění slouží často i jako náhradní cíl potápěčských základen ve Varaderu, kde bouřlivý Atlantik naopak potápění velmi často znemožňuje. Můžete se tak setkat se spoustou potápěčů, kteří se chtěli ve Varaderu potápět, ale nakonec skončili v Zátoce Sviní. Všechny lokality v oblasti Zátoky Sviní jsou dostupné ze břehu, přičemž potápěči zde mají na výběr ze dvou druhů ponoru. Můžou se potápět buď v mořích anebo v jeskyních, kterým se zde říká cassimbas.

 
 dm bay_of_pigsv

Zátoka Sviní

Zatopených jeskyní je mezi Playa Larga a Playa Girón několik desítek a na jejich objevení, průzkumu a zmapování měly lví podíl tři velké expedice olomouckých speleopotápěčů v devadesátých letech minulého století. Ti zde strávili pod vodu více než 800 hodin.

bp punta_perdizv

Výsledkem jejich činnosti byly kilometry a kilometry zmapovaných podzemních prostor - a taky doposud trvající respekt a uznání kubánské strany. Ne náhodou se jeskyně dodnes jmenují Casimba Cuba-ChecoslovaquiaCasimba Dagmar (podle ženy Mirka Lukáše), Casimba Ilona (podle ženy Petra Pazseka)...

bp casimba_ilonav
bp czspeleov Podobně jako u cenotů v nedalekém Mexiku proniká i zde mořská voda krasovými a tektonickými poruchami do jeskyní vzdálených stovky metrů (někdy i několik kilometrů) od pobřeží. V takovýchto jeskyních pak dochází ke klasické "vodní vrstevnatosti". Prvních pár metrů pod hladinou je sladká, lehce nazelenalá, tak jakou ji důvěrně známe třeba z našich lomů. Casimba del Brinco
bp casimba35aniversariov Vypustíte vzduch z jacketu, pomalu začínáte klesat. Najednou teplota vody příjemně stoupá, obrysy stěn i vašich kamarádů pozvolna ztrácejí ostrost, vše se začíná tetelit jako vzduch nad rozpáleným letním asfaltem a vy, poučeni předchozím brífinkem víte, že to není přemírou včerejšího rumu, ale že jste v přechodné sladkoslané-brakické vrstvě,  haloklině. bp casimbav
bp casimba_peligrov

Pokračujete v sestupu, voda je zase o pár stupňů teplejší, když tu se Váš sestup zpomaluje asi tak jako když výtah zastaví ve zvoleném patře a Vy máte pocit, že voda zmizela a vy se vznášíte v jakémsi zvláštním, velmi lahodném vesmíru. Neklamná známka toho, že už jste ve slané vodě, která je oproti svrchní sladké výrazně teplejší, čistší a hustší.

Casimba del 35 Aniversario de la Sociedad Espeleologica de Cuba
bp sea2v Potápění ve většině zdejších jeskyní vyžaduje speleopotápěčské dovednosti - hloubky až 80m a názvy jako Schody do pekla nebo Sabbathovo modré schodiště smrti jsou více než výmluvné. Nicméně i v případě, že jste spíše „normálním“ než jeskynním potápěčem, netřeba házeti výstroj do žita.  Nepokračujte dál, pokud nejste trénovaní jeskynní potápěči !
bp casimba_peligrov Pokud jste již alespoň trošku pokročilí, umíte ovládat své psyché i vztlak, pak máte i Vy šanci, že Vás zdejší instruktoři do některé z méně náročných jeskyní vezmou. Mezi takové méně náročné a prostornější jeskyně (tzv. cavernas) patří Casimba del Brinco, Casimba de 35 Anniversario či Casimba Ilona (někdy též zvaná Cueva de los Péses). I  jeskyně pro
bp sea2v

Potápění v moři je zde naopak velmi jednoduché - skoro všechny lokality jsou vzdáleny od břehu méně než  100 m, nejsou zde žádné větší proudy a po celý rok výborná viditelnost. Členité terény - stěny s tunely, průplavy, terasami a jeskyněmi - jsou tvořeny koloniemi větevníků, mozkovníků, gorgonií a velkých mořských hub, mezi kterými se prohánějí početná hejna korálových ryb. Zátoka Sviní je m.j. dostupná i v rámci našeho nového programu Cuba on the Road & Diving.

bp sea1v
 FOTOGALERIE ZÁTOKA SVINÍ UW   FOTOGALERIE ZAPATA - ZÁTOKA SVINÍ 

Zátoka Sviní je další z cenově nejdostupnějších potápěčských oblastí na Kubě, přičemž kromě ceny je velkou výhodou této destinace možnost kombinace potápění v moři a v jeskyních a tradičně výborná viditelnost. 

Pro zájemce o výpravy s průvodcem :

Cena od 660 EURO zahrnuje 7 dní ubytování v hotelu na dvoulůžkovém pokoji s polopenzí a 10 ponorů v moři (uvedené ceny jsou platné od 1.1. 2017 do odvolání).

Pro individuální cestovatele (bez průvodce) :

REZERVACE POTÁPĚNÍ ZÁTOKA SVINÍ (10 ponorů = 264 EURO)      REZERVACE HOTELU PLAYA LARGA (od 43 EURO/os.) 

 

Kuba

Kuba je krásná a šťavnatá země s pohnutou minulostí a velkými očekáváními budoucnosti 

Více o Kubě

Potápění na Kubě

Týden na lodi obklopeni žraloky ? Anebo raději potápěčskou pohodičku all incl. hotelu ?

Více potápění

Cestovní služby

Vnitrostátní letenky, víza, pronájmy aut, transfery, golf, služební cesty, stovky hotelů...

Více o cestování

Chcete poslat nabídku ?

Potřebujete poradit ?

Napište nám

info@divingincuba.cz

+420 774 832 315-6