• English (United Kingdom)
  • Polish (Poland)
  • Russian (CIS)
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
Vlajka Kuby

HAVANA

Havana - Perla Karibiku Když v roce 1513 Diego Velásques založil osadu San Cristobal de la Havana, zcela jistě netušil, že se toto město během pár desítek let stane nejvýznamnějším městem obou amerických kontinentů. Výhodná poloha poblíž hluboké a úzké zátoky (budoucí havanský přístav) a příznivé mořské proudy byly rozhodujícími okolnostmi, pro které se v roce 1553 Havana stala hlavním městem nejen Kuby, ale celého Nového světa. Stala se sídlem guvernéra a seřadištěm lodí (tzv. hlavním přístavem – Puerto Principal) plujících s ozbrojeným doprovodem do Španělska s nákladem zlata a stříbra ze španělských kolonií v Americe. V dalších staletích, kdy Kuba byla největším světovým dodavatelem cukru, město bohatlo zejména z obchodu s touto komoditou. Ve Staré Havaně, jež nabízí nespočetně mnoho kulturních a historických památek, může návštěvník obdivovat honosná náměstí, obklopená hrady, paláci a panskými sídly, které dnes slouží především jako hotely a rozmanité galerie či muzea. Po procházce Starou Havanou však sami brzy zjistíte, že nejen tato náměstí, ale celé město působí jako obrovské muzeum pod širým nebem, ze kterého dýchá atmosféra dávné minulosti.
Havana - Plaza de la Catedral

Jedním z nejkrásnějších historických náměstí je Plaza de la Catedral. Chrám dominující náměstí, začali stavět roku 1748 jezuité, dokončen byl španělskou koloniální vládou v r. 1789. Do roku 1898 tu byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Na náměstí se dále nachází Museo de Arte Colonial s expozicí z koloniální éry.

Havana - Plaza de la Catedral
Havana - Capitolio

Nepřehlédnutelnou dominantou Havany je Capitolio, o něco větší bratr Capitolu ve Washingtonu. Postaven byl v letech 1912-1929 jako sídlo kubánského dvoukomorového kongresu (senátu a sněmovny reprezentantů). Vstup do Capitolia střeží dvě velké bronzové sochy, představující Práci a Ctnost. Poněkud symbolicky se po vítězství revoluce z budovy kongresu stalo muzeum.

Havana - Capitolio
Havana : Life is life

Vedle nepřeberných historických skvostů fascinuje Havana životem, který přes den tepe jejími ulicemi. Pojem "karibský kolorit" se jen těžko popisuje - to chce prostě zažít.

Havana : life is life
Největší kabaret pod širým nebem na světě - Tropicana

A co teprve v noci... Nejslavnější havanský noční klub TROPICANA ve čtvrti Buena Vista je symbolem předrevoluční Kuby. Poprvé byl otevřen na Silvestra 1939 a od té doby se zde konají proslulé kabarety se skvělými akrobaty a ještě skvělejšími tanečnicemi. Přes vysokou cenu vstupenek (okolo 80 EURO, v ceně je kromě vstupného lahev rumu, doutník a malé občerstvení) bývá většinou vyprodáno. Není povolen sem povolen vstup v kraťasech a tričku, rezervace předem je nutná - můžete třeba online ZDE.

Největší kabaret pod širým nebem na světě - Tropicana
Hotel Nacional de Cuba - nejoblíbenějším pokojem Luckyho Luciana byl pokoj 427

Kouzlu Havany neodolala ani americká mafie, a tak se zde ve čtyřicátých letech minulého století usídlily "rodiny" zvučných jmen : Charles "Lucky" Luciano, Meyer Lansky, Al Capone, Amleto Battisti Lora, Santo Trafficante a Don Amadeo Barletta. V hotelích Nacional de Cuba, Sevilla, Capri a Riviera v té době vznikla kasína světového formátu, hemžilo se to tu příjemnými děvčaty, mojito a cuba libre tekly proudem.  

Hotel Nacional de Cuba - nejoblíbenějším pokojem Luckyho Luciana byl pokoj 427
My mojito in La Bodeguita, my daiqurí in El Floridita

Havana samozřejmě nepřitahouje jenom hříšníky, ale i duše osvícené. Jednou takovou duší byl nesporně americký spisovatel Ernest Hemingway, který zde prožil více než dvacet let svého života. A právě zde vznikla jeho nesmrtelná díla - romány "Komu zvoní hrana" a Nobelovou cenou ověnčený "Stařec a moře". Inspiraci čerpal m.j.  ve svých oblíbených barech La Bodeguita del Medio a El Floridita. Hemingwayovým okřídleným  úslovím bylo "Mé mojito v Bodeguitě, mé daiqurí ve Floriditě ".  

 My mojito in La Bodeguita, my daiqurí in El Floridita
 

 

Chcete se o Havaně dozvědět víc ?  

Pojďte se podívat ... 

 

 

AKTUÁLNÍ POČASÍ V HAVANĚ

Havana ve třicátých letech minulého století

HAVANA - FOTOGALERIE 

    Havana dnes 

Malý tip závěrem : mezi nejoblíbenější hotely našich klientů v Havaně patří Aquario***,  Copacabana***, Panorama**** a Parque Central*****

banerhoteles

Žraloci na JARDINES DE LA REINA + VRAK RUSKÉ VÁLEČNÉ LODĚ ve Varaderu : leden 2017, nabídka ke stažení ZDE

Připravujeme pro Vás nové webové stránky - již brzo se uvidíme "v novém" ...