• English (United Kingdom)
  • Polish (Poland)
  • Russian (CIS)
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.
Úvodní strana Potápění Zátoka Sviní

Zátoka Sviní

Zátoka Sviní - přehledná mapa Zátoka Sviní (Bay of Pigs, Bahía de Cochinos) je místo proslavené neúspěšným pokusem CIA a kubánského exilu o invazi a následné svržení Castrovy vlády v dubnu 1961. To bylo kdysi a dnes tyto události připomíná místní muzeum. Potápěčsky je tato lokalita známá především jeskyněmi se smíšenou vodou (nahoře sladká, pod 10 m slaná mořská) a krásnými stěnami v moři u místa zvaného Punta Perdis (v místní restauraci mají speciality z krokodýlího masa). Kliknutím na mapu získáte detail.
Zátoka Sviní je hluboce zaříznutou zátokou (cca 20 km), chráněnou od příbojových vln a proto charakteristická stabilně výbornou viditelností. Potápění je zde možné prostřednictvím dvou základen : Playa Larga a Playa Girón. Vzhledem k trvale vhodným podmínkám pro potápění slouží často i jako náhradní cíl potápěčských základen ve Varaderu, kde bouřlivý Atlantik naopak potápění velmi často znemožňuje. Můžete se tak setkat se spoustou potápěčů, kteří se chtěli ve Varaderu potápět, ale nakonec skončili v Zátoce Sviní. Zátoka Sviní - mapa potápěčských lokalit
Punta Perdiz

Zátoka Sviní

Všechny lokality v oblasti Zátoky Sviní jsou dostupné ze břehu, přičemž potápěči zde mají na výběr ze dvou druhů ponoru. Můžou se potápět buď v mořích anebo v jeskyních, kterým se zde říká cassimbas. Vstupními branami do těchto jeskyní jsou malá jezírka v džungli, většinou nedaleko silnice z Playa Larga do Playa Girón.

Vstupní jezírko Cueva de los Peses, neboli Casimba Ilona
Vlajka potápěčské expedice KUBA' 82 Zatopených jeskyní je mezi Playa Larga a Playa Girón několik desítek a na jejich objevení, průzkumu a zmapování měly lví podíl tři velké expedice olomouckých speleopotápěčů v devadesátých letech minulého století. Ti zde strávili pod vodu více než 800 hodin, přičemž výsledkem jejich činnosti byly kilometry a kilometry zmapovaných podzemních prostor - a taky doposud trvající respekt a uznání kubánské strany. Ne náhodou se jeskyně dodnes jmenují Casimba Cuba-Checoslovaquia, Casimba Dagmar (podle ženy Mirka Lukáše), Casimba Ilona (podle ženy Petra Pazseka)… Podobně jako u cenotů v nedalekém Mexiku proniká i zde mořská voda krasovými a tektonickými poruchami do jeskyní vzdálených stovky metrů (někdy i několik kilometrů) od pobřeží. V takovýchto jeskyních pak dochází ke klasické "vodní vrstevnatosti".
Casimba del 35 Aniversario de la Sociedad Espeleologica de Cuba

Prvních pár metrů pod hladinou je sladká, lehce nazelenalá, tak jakou ji důvěrně známe třeba z našich lomů. Vypustíte vzduch z jacketu, pomalu začínáte klesat. Najednou teplota vody příjemně stoupá, obrysy stěn i vašich kamarádů pozvolna ztrácejí ostrost, vše se začíná tetelit jako vzduch nad rozpáleným letním asfaltem a vy, poučeni předchozím brífinkem víte, že to není přemírou včerejšího rumu, ale že jste v přechodné sladkoslané-brakické vrstvě, haloklině. Pokračujete v sestupu, voda je zase o pár stupňů teplejší, když tu se Váš sestup zpomaluje asi tak jako když výtah zastaví ve zvoleném patře a Vy máte pocit, že voda zmizela a vy se vznášíte v jakémsi zvláštním, velmi lahodném vesmíru. Neklamná známka toho, že už jste ve slané vodě, která je oproti svrchní sladké výrazně teplejší, čistší a hustší.

Casimba v Zátoce Sviní
Potápění ve většině zdejších jeskyní vyžaduje speleopotápěčské dovednosti

Potápění ve většině zdejších jeskyní vyžaduje speleopotápěčské dovednosti - hloubky až 80m a názvy jako Schody do pekla nebo Sabbathovo modré schodiště smrti jsou více než výmluvné. Nicméně i v případě, že jste spíše „normálním“ než jeskynním potápěčem, netřeba házeti výstroj do žita. Pokud jste již alespoň trošku pokročilí, umíte ovládat své psyché i vztlak a nekopete okolo sebe jak čuník v posledním tažení, pak máte i Vy šanci, že Vás zdejší instruktoři do některé z méně náročných jeskyní vezmou. Mezi takové méně náročné a prostornější jeskyně (tzv. cavernas) patří Casimba del Brinco, Casimba de 35 Anniversario či Casimba Ilona (někdy též zvaná Cueva de los Péses).

Jsou zde však tři jeskyně vhodné i pro 'normální' potápěče
Obří mořské houby, typické pro Karibské moře

Potápění v moři je zde naopak velmi jednoduché - skoro všechny lokality jsou vzdáleny od břehu méně než  100 m, nejsou zde žádné větší proudy a po celý rok výborná viditelnost. Členité terény - stěny s tunely, průplavy, terasami a jeskyněmi - jsou tvořeny koloniemi větevníků, mozkovníků, gorgonií a velkých mořských hub, mezi kterými se prohánějí početná hejna korálových ryb. V hlubších partiích není vzácností najít i kolonie černých korálů. Hloubky ponorů se pohybují mezi 5 a 25 metry. Ačkoli zde tak velké ryby jako např. v Jardines de la Reina nenajdeme, zdejší potápění za návštěvu určitě stojí.

Členité terény jsou tvořeny koloniemi větevníků, mozkovníků, gorgonií a velkých mořských hub
 FOTOGALERIE ZÁTOKA SVINÍ UW RÁDI VÁM UDĚLÁME NABÍDKU FOTOGALERIE ZAPATA - ZÁTOKA SVINÍ 

banerhoteles

Žraloci na JARDINES DE LA REINA + VRAK RUSKÉ VÁLEČNÉ LODĚ ve Varaderu : leden 2017, nabídka ke stažení ZDE

Připravujeme pro Vás nové webové stránky - již brzo se uvidíme "v novém" ...